Primavera nedir?

Primavera Systems kurumsal şirketler için proje portföy yönetimi yazılımları üreten bir firma iken 2008 yılında Oracle bünyesine geçmiştir.  Primavera yazılım ailesi birbiriyle veri alış verişi yaparak birlikte çalışan bağımsız programlardan oluşur. Oracle bünyesine geçtikten sonra bu sisteme Oracle ERP ve SAP entegrasyonu da eklenmiştir.

Burada Primavera’dan bahsediyor oluşumuzun sebebi işte bu yazılım ailesinin bir üyesi olan Primavera P3 Project Management. Primavera’nın CPM programı olan P3, firma hiç bir zaman belirli bir sektöre yönelik ürünler geliştirmediği halde özellikle Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat sektörlerinde çok tutulmuştur. 30. yaşını doldurmuş olan P3 halen pek çok projede kullanılıyor olmakla beraber yerini ailenin genç üyesi P6′ya bırakıyor.

P3

P6 ile yine P3′de olduğu gibi kritik yörünge metodu kullanarak iş programızı oluşturuyor, alternatif senaryolar hazırlıyoruz. İş ilerlemerinin takibi, planan ve gerçekleşen imalatların karşılaştırılması, kaynak ihtiyacının belirlenmesi, maliyet kontrolü ve insan kaynakları yönetimi için gerekli verilerin sağlanması, tahakkuk programının oluşturulması gibi işlerimizi de yine P6 ile hallediyoruz.

Neden Primavera?


Planlamacılara en çok sorulan soru herhalde “Neden Microsoft Project değil’de Primavera kullanıyorsun?”dur.  Burda esas sorulmak isteneni: Planlama öğrenmek istiyorum ama Primavera’yı bulamadım/kurmayı beceremedim. Bir şekilde bir im07t1-primavera-p6-prof-1-1729610Project CD’si buldum. İkisi de aynı işi yapmıyor mu? Project hem daha ucuz hem kullanımı daha pratik. Sen Project kullansaydın bir şeyler soracaktım ama Primavera kullandığın için soramıyorum, olarak anlamak gerekir. Esas sorulmak istenen iyi bilindiği için cevap de gelende: “Primavera daha iyi.” veya “Project benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor.” şeklinde geçiştirilir.

Aslında Ms. Project’te hemen hemen Primavera ile aynı işlevlere sahiptir. Ancak bir hayati farkla:   Project, Microsof’un diğer ofis programlarında olduğu gibi kolay öğrenilen, hızlı sonuç veren ve pratik bir programdır. Buna karşılık Primavera ise çok daha detaylı, dolayısı ile zor öğrenilen, ufak işler için belki hantal kalabilen ancak farkı uzun vadede anlaşılan bir programdır. Nasıl yapsak diye soranlara benim tavsiyem iki programı hakkında fikir sahibi olacak kadar öğrenmeleridir.

Ben çok büyük olmayan işlerde, veya ciddi anlamda takip ve mukayese yapılmayacak durumlarda Project kullanmayı tercih ediyorum. Ancak 5 yıl sürecek bir projenin 4. yılında, 1000 üzeri aktiviteden oluşan bir iş programını güncellerken, Primavera’dan başka yazılım kullandığımı da hayal edemiyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>